Kategórie
Archív

Ako správne zvoliť krmivo pre papagáje

Nastavenie vhodného jedálnička začína od útleho veku papagája. V podstate od okamihu, keď si ho prinesiete domov. Vtedy je papagáj ešte ,,čistá nepopísaná tabuľa,, a môžete mu aspoň čiastočne vštepiť vhodné stravovacie návyky. Základom ale je, aby ste začali od seba :-D. Čiže cieľom tohto článku je priblížiť vám vhodný systém kŕmenia papagája aby ste nedospeli do stavu, že bude váš miláčik konzumovať len slnečnicu.

Keď si prinesiete domov mláďa, veľmi vám bude reagovať na mäkkú teplú stravu (keďže ešte donedávna bolo kŕmené dokrmovacou kašou u chovateľa). Preto je toto vhodný čas naučiť papagája prijímať granule. Môžete ich skúsiť podávať suché, ale malo by zabrať namočiť ich do vody (alebo ovocia – napr.  ak má papagáj rád hrozno tak šťavy z hrozna) a pred podávaním zohriať (napr. preliatím horúcou vodou). Mäkké a teplé granule budú pre mláďa mňamka. Ak jedny granule nezaberú vyskúšajte inú značku. Odporúčame naučiť papagája jesť granule, lebo bude mať dostatok vitamínov, stopových prvkov a nebudete musieť podávať žiadne iné vitamínové preparáty. 

Veľa chovateľov robí chybu v tom, že papagájovi dáva príliš veľa krmiva (papagáj prirodzene plytvá s potravou a týmto tento stav len umocňujeme). Tiež nie je správne umiestniť viac druhov krmiva do niekoľkých misiek. Kvalitnejšie klietky sú vybavené 3-4 miskami, majitelia papagájov si preto myslia, že v každej miske má byť iná chuťovka. Tento spôsob kŕmenia nie je správny. Vo väčšine prípadov si tak papagáj vyberie na čo má aktuálne chuť (najčastejšie slnečnica a semiačka), toho sa preje a potom mu v žalúdku nezostane dosť miesta na zdravé ovocie, zeleninu prípadne granule. Odporúčame nechať v klietke 2 misky. V jednej bude mať papagáj neustály prísun k čistej pitnej vode a v druhej bude krmivo.

Ráno a večer pred spaním býva papagáj najviac hladný. V priebehu dňa len dopĺňa energiu a sem-tam si niečo zobne. Ako jedna z vhodných schém kŕmenia preto môže byť napríklad:

  • Ráno podávame zmes ovocia alebo zeleniny (prípadne naklíčené semená)
  • Okolo obeda nedojedené ovocie odstránime, misku vyčistíme a podávame granule
  • Večer pred spaním dávame zmes zrna (nakoľko toto krmivo môže byť v miske aj počas noci a nezačne sa kaziť)

Pokiaľ z časových a organizačných dôvodov nie je možné kŕmiť 3x do dňa, môžete podávať ovocie spolu s granulami a vyhnete sa tak obednému kŕmeniu.

Ak papagáj odmieta niektoré druhy ovocia alebo zeleniny, skúste mu toto podávať mrazom sušené ovocie alebo napríklad na napichovacom špíze. Operenci sú veľmi hravé stvorenia a skutočne u nich platí pravidlo ,, jedlo hrou,, takže keď vymyslíte zábavnú formu kŕmenia určite bude vášmu miláčikovi viac chutiť.

Ak je napriek všetkému váš operenec vyberavý a konzumuje naozaj málo zdravých potravín, nezabudnite podávať vitamíny pre papagáje. Predídete tak neskorším zdravotným problémom a zabezpečíte dobrý zdravotný stav a kvalitné perie vášho miláčika.

Aj s vitamínmi to však netreba preháňať. V prvom rade je potrebné si vybrať kvalitný overený produkt, preto pozorne čítajte príbalový leták. Ako nami overený širokospektrálny multivitamínový doplnok (rozpustný vo vode ale môže sa podávať aj na krmivo), ideálny na doplnenie vitamínov pri nesprávnej výžive, v stresovom období ale hlavne v období preperovania je Muta-vit.

A na záver: Prajeme vám dobrú chuť 

Odkazy na kvalitné krmivo pre papagáje:


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Určite tento obchod odporúčam všetkým.

Overený zákazník,

Rýchle vybavenie a dodanie tovaru

Overený zákazník,

som veľmi spokojná

Overený zákazník,

KLIETKY

Široký výber klietok v rôznych dizajnoch

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

KRMIVO

Kvalitné krmivo je základ zdravého života

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

HRAČKY

Spestrite mu život pestrými hračkami

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

TRAKY

Prechádzka do prírody alebo na výlet Vašou záhradou

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

STOJANY

Útočisko a miesto pre oddych a zábavu

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

DEZINFEKCIE

Hygiena sa spája so zdravým životom

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie