Kategórie
Archív

AKO VYBRAŤ VHODNÚ KLIETKU

Ktorá klietka je najlepšia? Touto otázkou by sme sa mali zaoberať s dostatočným časom pred kúpou papagája. Kúpa papagája by nemalo byť impulzívne rozhodnutie ale vec, ktorú si dobre premyslíme, naplánujeme a pripravíme sa na ňu. Veľa ľudí si myslí, že papagájovi stačí akákoľvek klietka, často aj rozmerovo nevyhovujúca a mnohí si to ospravedlnia tým, že papagáj bude aj tak väčšinu času pustený. Je treba si uvedomiť, že klietka je pre papagáje domov a útočisko – papagáj by sa mal teda do nej rád vracať a nebrať ju ako väzenie. Preto je dôležité venovať problematike výberu vhodnej klietky dostatočnú pozornosť.

 

Tiež neodporúčam aby bol papagáj väčšinu dňa pustený. Nezabudnime, že papagáj je dlhoveký spoločník a určite nebudeme mať stále príležitosť mať ho voľne pusteného. Nevieme, aká bude situácie o 5-10 rokov (niekedy aj niekoľko mesiacov po kúpe papagája). Naše nadšenie opadne, môžeme byť pracovne zaneprázdnení, dospievajúci papagáj môže byť agresívny a útočiť na niektorých členov rodiny – jednoducho je tu veľa aspektov, ktoré môžu naše počiatočné plány nechať papagájovi neustálu voľnosť mimo klietky od základov zmeniť. Papagáj si potom bude veľmi ťažko zvykať, že odrazu musí byť zatvorený a vtedy sa klietka naozaj stane väzením. Preto od prvých dní s Vašim operencom stanovte pevný režim, ktorý budete vedieť dodržiavať. Na prelet a pobyt vo Vašej blízkosti úplne postačia 2 hodinky denne (niekedy aj menej) – samozrejme pokiaľ ste vybrali vhodnú klietku.

 

Základnou prioritou pri výbere klietky je veľkosť. Samozrejme, že vhodná veľkosť klietky sa bude prispôsobovať vzhľadom na veľkosť, druh papagája a počet papagájov. V zásade si zapamätajte, že platí základné pravidlo a to ,,žiadna klietka nie je dosť veľká,, .  Rozumiem, že kúpa veľkej klietky je finančne náročná (cena papagája je približne zhodná s cenou klietky aká je pre neho vhodná) ale chov takéhoto exotického zvieraťa nie je finančne nenáročný takže si treba uvedomiť svoje limity a myslieť na šťastie operenca – jednoduché: ak je to pre mňa finančne náročné, radšej si kúpim menšieho papagája alebo počkám a kúpim papagája neskôr. Ak by ste mali Vy možnosť voľby, či sa nasťahujete do 20m2 garsónky alebo do 200m2 vily asi sa nemusím pýtať čo by ste si zvolili. U papagájov je to v menšom meradle v postate to isté. Platí tu jednoduchá rovnica: čím väčší životný priestor tým šťastnejší, spokojnejší a plnohodnotný život. Predsa je to len život v zajatí – tak nech je šťastný a luxusný :-) .

Pre 1 žaka, amazoňana (modročelého  a menšie druhy), kakadu ružový apod. odporúčam minimálne Haciendu Dome

Pre veľké druhy ár a veľké kakadu (ara ararauna, ara zelenokrídla, arakanga, kakadu biely, kakadu molucký a pod.) sú ideálne dvojklietky, ktoré sa dajú vybratím predeľovacej mreže upraviť na jednu veľkú klietku:  Arkansas II je najväčšia dostupná klietka (2x1x2m). V tejto klietke pár amazoňanov prípadne žakov môže bez problémov hniezdiť. Je tu dostatok miesta na kmeňovú búdku aj na príležitostný prelet (pri vhodnom umiestení bidiel)  

Máme tu však ďalšie parametre, ktorým je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Voľba vhodnej rozteče (vzdialenosť jednotlivých drôtov) a hrúbky drôtu. Je to dôležité lebo pri nevhodnej voľbe rozteče a hrúbky drôtu sa papagájovi bude ťažko po mrežiach pohybovať ale najdôležitejšie je, že môže dôjsť k úrazu - k uviaznutiu napríklad prstov alebo hlavy medzi mrežami. Takže mreže musia byť dostatočne vzdialené ale nie príliš – aby papagáj nemohol prestrčiť medzi mrežami hlavu. Hrúbka drôtu musí byť dostatočne silná aby odolala silnému zobáku.

Pre papagáje o veľkosti približne žaka, amazoňana a pod. odporúčam rozteč 1,8 cm – 2,5cm , hrúbka drôtu 4-5mm. Pre veľké ary a kakaduov je ideálna rozteč 2,5cm – 3,1cm a hrúbka drôtu minimálne 5mm.

Ľudia si myslia, že mreže na klietke by mali byť umiestnené len horizontálne (vodorovne) čiže v podstate vytvárajú rebrík po ktorom sa papagájovi komfortne lozí. To je síce pravda, ale dvojsečná zbraň nakoľko našim cieľom je, aby bol papagáj fyzicky zdatný a fit. Ideálne má mať klietka teda vždy na dvoch paneloch horizontálne mreže a na dvoch vertikálne (pozdĺžne). Lozenie po vertikálnych mrežiach je náročnejšie a papagáj si tak buduje kondíciu aj motorickú zručnosť.

Všetky kvalitné klietky pre stredné a veľké papagáje, ktoré navrhli špecialisti na chov exotického vtáctva by mali mať rošt (spodná mreža nad vaničkou, bráni aby sa papagáj dostal k nečistotám na dne klietky) a vaničku na dne klietky (miesto pre zachytávanie trusu a nečistôt). Niektoré menšie klietky a voliéry môžu byť cielene vyrábané bez spodných roštov nakoľko niektoré druhy vtáctva sa chodievajú kŕmiť na zem resp. do spodných častí klietky. Vo všeobecnosti však klietky pre stredné a veľké papagáje by mali byť vybavené výsuvným roštom aj vaničkou.

Ak si nie ste istý akú značku klietky kúpiť riaďte sa Vašim úsudkom o predajcovi. Predajca by mal mať znalosti v chove papagájov a mal by Vám vedieť poradiť a zhrnúť všetky pre a proti jednotlivých modelov. Z tohto môžete usúdiť, že predajca vie čo predáva a môže Vám zodpovedne pomôcť pri výbere klietky.

Ďalším menej závažným atribútom je voľba farby klietky. Tu ide skutočne len o Váš vkus a estetické cítenie. Napríklad u našich klietok sú všeobecne dostupné farby antik (tmavá, čierna) a platinum (svetlá, sivá). Žako lepšie vynikne v tmavej klietke (antik), ale nevýhodou tmavej klietky je, že je na nej veľmi viditeľný prach a prachové (sivé) perie. Ja osobne som pred mnohými rokmi začínala tiež tmavými klietkami (vtedy bol pomerne hit tmavý nábytok, tmavá elektronika – proste všetko čierne bolo vnímané ako luxusné ). Ako som sa začala viac venovať skúmaniu správania veľkých papagájov tak som dospela k záveru, že svetlé klietky sú vhodnejšie. Papagáje vidia širšie farebné spektrum a sú viac citlivé na farby ako ľudia (možno ste to nevedeli ale dôvodom je vizuálne vnímanie UV žiarenia). Možno je to len môj pocit alebo domnienka ale odôvodnila som si to tým, že keby som bola papagáj tiež by som sa cítila lepšie vo veľkých presvetlených priestoroch 😊.  Takže za mňa a moje papagáje jednoznačne svetlé klietky.

Dôležitým parametrom pri výbere klietok je povrchová úprava. Musí byť ekologická, trvácna. Farba by sa nemala olupovať. Pri vhodnej voľbe Vám musí klietka vydržať v pôvodnom stave niekoľko rokov. Čo sa týka klietok Montana Cages, mám ich osobne otestované amazoňanmi, araraunami (dlhodobo, ara – 4 roky, amazoňany – 12 rokov) a klietky sú stále ako nové. Klietky sa veľmi dobre čistia ale netreba zabúdať na pravidelnosť a šetrnosť – t.j. čistiť klietku pravidelne, nepoužívať agresívne čistiace prostriedky.

Samotnou kapitolou je potom výbava klietky. Budeme jej venovať svoj čas po zmontovaní klietky a pred umiestnením papagája do nového bývania. A keďže toto je veľmi podstatná kapitola (aktuálna aj pre tých, ktorý majú klietku v prevádzke už dlhšie, lebo o zariadenie v klietke sa treba starať) – teším sa na Vás nabudúce 😊

 

Autor: Denisa Slaná Dendešová


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Určite tento obchod odporúčam všetkým.

Overený zákazník,

Rýchle vybavenie a dodanie tovaru

Overený zákazník,

som veľmi spokojná

Overený zákazník,

KLIETKY

Široký výber klietok v rôznych dizajnoch

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

KRMIVO

Kvalitné krmivo je základ zdravého života

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

HRAČKY

Spestrite mu život pestrými hračkami

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

TRAKY

Prechádzka do prírody alebo na výlet Vašou záhradou

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

STOJANY

Útočisko a miesto pre oddych a zábavu

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

DEZINFEKCIE

Hygiena sa spája so zdravým životom

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie