Túto otázku si kladú mnohí z nás a to najmä tí, ktorí sú v chove začiatočníkom alebo ešte nenašli podstielku, ktorá im plne vyhovuje. Tiež sme vyskúšali rôzne druhy podstielok od novín, cez bukové štiepky až po rôzne tipy gritov respektíve bentonitových podstielok.
V prvom rade je pri výbere podstielky potrebné zvážiť aká je klietka prípadne voliéra. Pokiaľ máte klietku bez spodného roštu – t.j. papagáj má voľný prístup na dno klietky a teda aj k podstielke určite neodporúčam bentonitové podstielky ani noviny. Noviny môže papagáj roztrhať a o ekologickosti tlačiarenskych farbív by sme tiež mohli polemizovať a bentonitové podstielky (kamenisté podstielky určené do mačacích toaliet) papagáj nemôže zjesť. Preto pokiaľ papagáj má prístup k podstielke voľte radšej prírodné podstielky ako sú napríklad bukové štiepky alebo grity určené primárne ako doplnok stravy papagájov.
Ak máte klietku s roštom takže papagáj je od podstielky izolovaný, môžete pokojne použiť na dno klietky noviny. Nám sa ale používanie novín neosvedčilo, nakoľko je z novín príliš veľký odpad a navyše perie (hlavne ľahké prachové perie) po aj miernom zamávaní krídlami alebo prievane lieta po novinách a následne po celej miestnosti. Aj tu sa nám najviac pozdáva podstielka typu kŕmnych gritov, ktorú už niekoľko rokov používame a neplánujeme zmenu.
Ako niekoľko výhod tejto podstielky uvádzame:
- pri pravidelnom čistení klietky minimálny odpad (pri čistení odporúčame používať lopatky na čistenie mačacích toaliet
- perie sa väčšinou zachytí v podstielke a nelieta po celej miestosti
- pri vhodnej voľbe tipu gritu príjemná vôňa (grit s prímesou anízu) - Versele-Laga Marine dodávaný v rôznych baleniach
- tieto grity sú doplnok stravy takže keď sa k nemu papagáj dostane nehrozí žiadne zdravotné riziko
Ako jediná nevýhoda je vysoká hmotnosť takže tento druh podstielky je vhodné aplikovať v tenšej vrstve. Pri pravidelnom čistení na to učenými lopatkami potom stačí dosypať čistú podstielku a pravidelne (aspoň 1x za 3-4 týždne) vymeniť celú podstielku.