Kategórie
Archív

BIDLÁ základná výbava klietok a voliér

Všetky bidlá, ktoré sú štandardne dodávané ku klietkam nie sú vhodné. Slúžia len ako chvíľkové a dočasné riešenie, kým klietku nevybavíte poriadnymi konármi. Tieto bidlá vyzerajú takto drevené bukové bidlo 

Používajte len drevo, ktoré je zdraviu neškodlivé – ideálne napríklad z ovocných stromov (nesmú byť chemicky ošetrené) alebo baza, borovica,... Na internete nájdete niekoľko zdrojov obsahujúcich zoznam neškodlivých a jedovatých drevín. Bohužiaľ tieto zdroje sa nie vždy zhodujú, preto moja rada znie používať len také drevo, kde máte 100%-tnú istotu, že papagájovi neuškodí (preto som napísala pár mnou osvedčených tipov, ktoré roky používam pre moje papagáje).

 

Papagáj sa s bidlom zabaví – ohrýzanie kôry a zároveň sa mu budú obrusovať pazúriky prirodzenou cestou. Pred prvým umiestnením do klietky je ideálne bidlo sterilizovať horúcou parou alebo použitím nezávadnej dezinfekcie – ideálna je veterinárna dezinfekcia F10 SC alebo DisiClean Pets

 

Do klietky neumiestňujte zbytočne veľa bidiel. Ideálne je ich počet prispôsobiť veľkosti klietky. Jedno hlavné bidlo by malo byť umiestnené pri miskách s kŕmením. Ďalšie bidlo dajte o poschodie vyššie a jedno najvrchnejšie bidlo by malo slúžiť na spanie, keďže papagáj bude vždy spať vo vrchnej časti klietky. Klietku môžete vybaviť ešte brúsnym bidlom, ktoré bude doplnkovo slúžiť na obrusovanie pazúrov. Umiestnite ho k miske s krmivom. Brúsne bidlo plní svoj účel len v tom prípade, ak je vhodne umiestnené, čiže tam kde sa papagáj často zdržiava a pohybuje. Ak by slúžilo ako napríklad náhrada ,,spacieho bidla,, , bude na ňom papagáj len sedieť a nebude tak dochádzať k obrusovaniu. Ideálnou alternatívou sú potom rôzne hojdačky s brúsnym bidlom. Pri hojdaní musí papagáj vyrovnávať rovnováhu, uvoľňovať a stískať prsty na nohách a pri tomto pohybe dochádza k vhodnej starostlivosti o pokožku nôh a pazúriky. Treba si dávať pozor na hrúbku bidiel – vždy je nutné vyberať čo najhrubšie podľa veľkosti nohy papagája. Ak obopne prstami celý obvod, stráca bidlo svoj význam lebo hroty pazúrikov nie sú v kontakte s brúsnou plochou.

Samostatnou kapitolou sú minerálne bidlá, ílové bidlá/kalciové bidlá a propolisové.  Všetko sú to doplnky výživy v tvare bidla. Plnia funkciu minerálneho kameňa. Uchytia sa na mrežu klietky a papagáj ich postupne skonzumuje. Každé bidlo plní iný účel - niektoré sú na doplnenie minerálov, vápnika a stopových prvkov. Niektoré ako napríklad tie z propolisu blahodarne pôsobia na imunitný systém papagája. 

 

Tí zručnejší z nás, môžu pre papagáje vyrobiť hojdačku alebo hrazdu – stačí hrubší konár a sisalové alebo bavlnené lano. Fantázii sa medze nekladú.

 

Nezabúdajte, že bidlá treba pravidelne obmieňať. Toto je také menšie úskalie hlavne pre zaneprázdnených alebo lenivejších majiteľov, ale čo by sme neurobili pre spokojný život našich miláčikov. Papagájom najviac chutia čerstvé konáre takže sa neoplatí pripravovať si konáre do zásoby – po prvé papagájovi nebudú chutiť tak ako čerstvé a po druhé po dlhšej dobe zoschnú a nemusia v klietke dobre sedieť. Takže vždy odporúčam čerstvé konáre. Hlavne pravidelne meniť – keď je totiž kôra z konárov  olúpaná úplne stráca význam vaša snaha o zdravé vybavenie klietky.

 

 

Autor: Denisa Slaná Dendešová, Ing.


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Určite tento obchod odporúčam všetkým.

Overený zákazník,

Rýchle vybavenie a dodanie tovaru

Overený zákazník,

som veľmi spokojná

Overený zákazník,

KLIETKY

Široký výber klietok v rôznych dizajnoch

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

KRMIVO

Kvalitné krmivo je základ zdravého života

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

HRAČKY

Spestrite mu život pestrými hračkami

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

TRAKY

Prechádzka do prírody alebo na výlet Vašou záhradou

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

STOJANY

Útočisko a miesto pre oddych a zábavu

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie

DEZINFEKCIE

Hygiena sa spája so zdravým životom

ZOBRAZIŤ
Najrýchlejšie dodanie Najrýchlejšie dodanie